Õielapsuke avab oma punga ja hüüab: "Kallis Maailm, palun ära närbu."/R.Tagore/

esmaspäev, august 29, 2016

Lammaste pidupäev ja...

veidi tee rajamisest.

Meil siin maja ümber on suureks väärtuseks vanad puud. Kahjuks saab nende aeg ka paraku erinevatel põhjustel läbi. Nii ka järjekordsel saarel, kelle sees kasvasid juba seened. Ka oli ta ohtlikult kaldu lauda poole. Jõudsime nii kaugele, et leidsime inimese, kes ta väga rahulikult ja ohutult maha võttis.
Tegemist  koristamisega ikka jätkus, aga M. on nii tubli olnud, et hetkel on vaid pakud lõhkuda. Mõni neist jääb alles ka, nii ilusad on.


Meie puu nägu,


Ja lammastel oli pidu! Samas olid nad suured abilised okste lehtedest puhastamisel.Samal ajal maja juures alustasime tee rajamisega. See küll on praegu pooleli. Olen varem kirjutanud, et sügis-talvisel ajal läheb meil maja ümber üsna poriseks, nii et sai mõeldud, et teeme asteplaatidega tee. Aga kuna sobiva suuruse ja tooniga plaate ei leidnud, siis oli M. nõus need ise valama. Tooniva pigmendi leidsime Tallinna lähedalt ühest firmast. Mina olen küll selle rajamise juures pigem abitöölise rollis.


 Mulla teisaldamine ja tee aluse tegemine.


Plaadid.


Tasapisi edasi.


Liivapadi all. Maja juures tuleb tee üsna sirgelt, edasi üle õue looklevalt. Aga selle üle õue etapiga jätkame nähtavasti järgmine suvi. Seegi etapp ju veel lõpetamata. Hetkel veel minna edasi ümber majanurga ka. Liiv kividele ümber panna ja sinna liivateed istutada. Eks arengutest edaspidi.

Mõned pildid siis augustikuisest aiast ka. Raudrohi hakkab juba ära õitsema, ka vihm, mis nüüd jälle jõudis, on teda räsinud.


Raudrohi ja kukesaba.


Vesikanep sõpradega.


Kõrguste vahed.


Ikka vesikanep. Täitsa tore. 


Elulõng ikka veel õitseb.


Maja esine kooslus. Tokkroosid ja jaapani ülased.


Buddleia `Black Knight` on üsna lopsakas, alustas ta peale talve ju peaaegu nullist.


Viimased floksiõied .`Bright Eyes`


Nimetu.


Ka nimetu. Mulle nii meeldib õrn toon.


Keldri juures on aed-liivatee ,lavendel ja ümber olev heinamaa juba lõpetamas. Iisop ja roosid veel õitsevad. Siinne taimemaailm kujuneb tasapisi.


" Rannaäärne" on üsna samas seisus, tee-ja muud tööd on vahele tulnud.


Üks kujunev läbikäik.


Vahele mõned roosid. `Jaqueline Du Pre` Imeliselt armsad õied ikka.


`Nostalgia`


Natuke rohelist. Olen jõudnud köögiviljade sektsiooni. Porgand. 


Lammastele maiuseks loomapeet.


Suvikõrvitsad enne lehtede harvendamist.


Vahepeal möödusin üksikust mustast õiest. Tokkroos.


Samal ajal sarapuu all on üsna vaikne.


Lõpuks jõuan ringi juurde. Siingi kujuneb kõik meie aiale omaselt tasapisi. 


Viimased liiliad õitsevad `Miss Feya`Ees atlase aruhein.

Puhkus on läbi, kohe algab ka kool. Natuke on seda vaba hetke, et aiatöid teha. Veel on taimi istutada, teha ümberistutusi. Maha panna uusi sibulilli. Lisaks rohida ja rohida. 

Rõõmu ja rahu!


28 kommentaari:

 1. Beautiful, beautiful august flowering. I don't know what to say to falling trees. Normaly I dont't like it, but sometimes it must fall. I suppose! Anne

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank You, I love too summerending atmosphere. The tree was ill.

   Kustuta
 2. Kui nõmme-liivatee plaadiümbruse liiva vallutab, siis saadab õuel kõndijat alati peen aroom. Meil on õues seda terve ruutmeeter ja kui temale astutakse, siis levib lõhn kaugele. Selles mõttes on nõmme-liivatee tore tanumataim, rääkimata tema pikast õitseajast.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mm, tore teada, see oleks armas. Loodan, et nad kohanevad meil. Mul tee kõrval mõttes ka nö. see ruutmeetritäis.

   Kustuta
 3. Sellest saab tänu liivateedele tõesti lõhnav ka laumis rada, olen liivateedesse lausa armunud. Ja ilusaid õitsejaid on teie aias ikka kuhjaga, meil on palju sügisesem pilt.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh. No ma ise loodan ja kujutlen ka , et võiks olla tore. Eks näeb kuidas ta oma elu elama hakkab. meie õitsejad- eks mul on see valik palju ühelaadsem kui sul ja palju on raudrohtu. Seegi nüüd juba vihma poolt närtsutatud ja kohe vähem õitsemist. Eks ma muidugi püüan selle sügiseaja peale mõeldes neid õitsejaid sisse tuua küll. Sügisastrid äiteks pole veel alustanud enamus.

   Kustuta
 4. Vanade puudega on jah see lugu,e t kahju neil minna lasta, aga vahel muud moodi ei saa. Siis on kergem, kui puust saab midagi tarbeks teha - istumise kohti või kujusid, vm saar on ju nii kõva puu. See on küll tore, et lammaste pidupäev vähendab tegija vaeva :)

  Aed on sul hiiumaiselt ilus ja see rannaääre on lummav nagu plaaditegu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Seda jah, nagu kirjutad. Meil ongi need istumiskohad mõttes. Ma kujusid vaatan ise hea meelega teiste õuedes. :)
   Aitäh sulle, eks püüan selle kohalikkusega ka arvestada kui võimalik , oma tegemistes.

   Kustuta
 5. Sinu aiavaated on alati nii armsad! Tõeline loodusaed! Ja lambad on oma õnne üle ikka hästi rahul, nagu piltidelt õhkab.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh. Ise tahakski, et oleks nö. loodusaed. Lambad on meil jah nunnud ja lemmikud.

   Kustuta
 6. Tee, liivatee, liivateetee, nii mõnus. Ma käin ka aeg- ajalt liivateed näppimas aroomi pärast

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oeh, loodan, et või ka millalgi seda teha, millest sa kirjutad :) Kujutlen küll seda rada, aga mis pärast, eks näeb.

   Kustuta
 7. Oh, nii ilus on teil! Loomulik ja nii armas.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh sulle. Rõõm kui loomulikuna paistab, see on mu soov, osata seda hoida, mis siin ka loomulikult juba on ja teisi siis lisada, et see eelnev ära ei kaoks...

   Kustuta
 8. Oh need lambad on alati nii muhedad!
  Vesikanep on tõeline liblikamagnet ning ma olen üllatunud, miks minul teda siiani ei ole. Aga vist tean kah - suur taim tahab endale ruumi ja väärilist kohta. Aga ega ta tulemata jää.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :) On on. Mul on see vesikanep hästi nooreke, aga jah, mulle ka väga meeldib. Tore, eks siis kunagi näen ka sinu piltidel. Praegu püüan ka valget aeda saada.

   Kustuta
 9. Nii ilus õhuline õrnade õitega aed. Sul on kuidagi helged ja kuldse valgusega pildid, väga lummavad.
  Lambad on tore.
  Maal edenebki kõik tasapisi, sest maailm ja majapidamine on ju suur, teha tuleb mitut asja korraga. Olge tugevad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh Sulle tagasiside eest. Loodan, et saan jagada lihtsalt kilde. Lambad on meil jah lemmiknunnud. Sul on õigus selle maal edenemise suhtes. Aga samas on kõik need toimetamised-loomised toredad. Eks muidugi lihtsam ka juba siis kui nö. järg käes. Sul on kindlasti praegu väga palju tööd selle algusega. Ma olen ka siin selles ajas olnud. Ja ühe vanakese eluleaitamiseks ongi hoopis teised tööd ja tegemised. Aga ta tänab ka hiljem oma rahu ja hingega, tunnen seda igal hetkel. Nii et jaksu ja rõõme sulle sinna.

   Kustuta
 10. Vesikanepid on minu hilissuve absoluutsed lemmikud. Liivatee meeldiks mulle ka ruutmeetrite kaupa, aga sellega ma kahjuks eksperimenteerida ei saa, naat tuleb nendest padjanditest läbi. Ilus on Sul seal.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! :) Vesikanepid on jah toredad. Liivatee suhtes, ega ma ka ei tea veel kuidas tal minema siin hakkab.

   Kustuta
 11. Liivateedega täidetud tee on suurepärane idee, sobib hästi Su õhuliste ja lendlevate lilledega.
  Vanadest suurtest puudest on alati kahju, võimas on ta olnud. Sealt oleks saanud hulga kujusid, aga ehk saab neist veel mõned istepakud, altpoolt põletades ja immutades peaksid nad kaua aega vastu pidama.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh, loodan, et toimib mõte! Nojah, kujude osas oleks võinud kellegi aaluja peale mõtelda, lihtsalt see Hiiumaa kaugus. Ma ise pigem vaatangi kujusid rõõmu ja imetlusega teistes aedades. Enda jaoks istepakud on jah juba jäetud.

   Kustuta
  2. Oh, my - what a gardener you are! Breathtaking.

   Kustuta
  3. Thank You, Lisa. A lot to learne from nature and God.

   Kustuta
 12. Thank you very much for your greetings from Estonia. Your garden is lovely.
  Inger

  VastaKustuta
 13. Väga ilusad ja õhulised-õrnad vaated :) Liivatee läheb kindlasti hästi kasvama ja loob teile imekauni värvilise jõe astumisplaatide ümber :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh sulle heade sõnade eest! :) Ise ka kujutlesin, et võiks niimoodi "voolata" läbi õue. Aga ju näeb, kuidas ta elama hakkab.

   Kustuta